Salaspils novads

  22758
  Iedzīvotāji
  127
  Platība km²
  Salaspils

  Administratīvais centrs: Salaspils

  Lielākās apdzīvotās vietas: Saulkalne, Acone, Cekule, Dole, Mežezeri, Stopiņi

  Interneta vietne: www.salaspils.lv

  Salaspils novads atrodas Latvijas centrālajā daļā, Rīgas rajonā, Daugavas labajā krastā, Viduslatvijas zemienes Ropažu līdzenumā. Teritorijas ziemeļos plūst Mazā Juglas upe.

  Pilsētas teritorija ir 12 km2, lauku teritorijas kopējā platība – 115 km2. 15,8% teritorijas aizņem Rīgas HES ūdenskrātuve, 30,5% aizņem meži, bet lauksaimniecībā izmantojamā zeme – 32,5%. Salaspils atrodas 18 km attālumā no Rīgas. Tuvākās pilsētas ir Ikšķile (11 km), Ogre (18 km) un Baldone (21 km)

  Lauku teritorijā ir vairākas lielas apdzīvotas vietas, no kurām kā lielākās jāmin Saulkalne (1385 iedzīvotāji) un Acone (672 iedzīvotāji). Salaspils teritorijā ietilpst arī Doles sala un tajā esošais dabas parks. Pašreizējo lauku teritoriju veido ne tikai kādreizējā Salaspils pagasta zemes, bet arī daļa no kaimiņu pagastu – Stopiņu, Ropažu, Katlakalna, Ikšķiles un Doles – teritorijām.

  Apskatāmā teritorija rietumos robežojas ar Rīgas pilsētu, ziemeļos ar Stopiņu pagastu, dienvidos ar Daugmales pagastu, austrumos ar Tīnūžu pagastu, ziemeļaustrumos ar Ropažu pagastu un dienvidrietumos ar Ķekavas pagastu.

  Ar citām teritorijām Salaspili savieno divi transporta veidi – autoceļš un dzelzceļš. Pilsētu un lauku teritoriju šķērso Valsts nozīmes autoceļš Rīga – Daugavpils – Krāslava (A6), dienvidu daļā piekļaujoties pilsētas dzīvojamajai zonai. Šis ceļš nodrošina satiksmi starp Salaspili, Rīgu un Ogri. Rīgas apvedceļa posms Baltezers – Saulkalne (A4) austrumu daļā šķērso Salaspils lauku teritoriju, savienojot to ar Vidzemes šoseju, Tallinas šoseju un Baltezeru. Rīgas apvedceļa posms Salaspils – Babīte (A5) šķērso Rīgas HES aizsprostu un saista Salaspili ar Ķekavas, Mārupes un Olaines pagastiem. Ziemeļu daļā 1.šķiras ceļa Ulbroka – Ogre (P5) posms saista teritoriju ar Tīnūžu un Stopiņu pagastiem.

  Apskatāmajai teritorijai cauri stiepjas elektrificēta dzelzceļa līnija Rīga – Daugavpils. Teritorijā pavisam ir četras dzelzceļa stacijas – Dārziņi, Dole, Salaspils, Saulkalne.

  Brauciens no Salaspils līdz Rīgai neatkarīgi no izvēlētā transporta veida (autoceļš vai dzelzceļš) ilgst aptuveni 25 minūtes. Nelielā attāluma un ērtās satiksmes dēļ tiek veicināta diennakts migrācija – liela daļa Salaspils iedzīvotāju katru dienu brauc strādāt vai mācīties uz Rīgu.