Apr 18

Valsts prezidents: Rīgas metropole ir visas valsts attīstības motors

Rīga un Pierīgas pašvaldības jeb Rīgas metropole ir visas valsts attīstības motors, un ir jāatraisa Rīgas metropoles jauda, lai sekmētu visas Latvijas attīstību, tikšanās laikā ar biedrības “Rīgas metropole” pārstāvjiem uzsvēra prezidents Egils Levits.

Levits ar Rīgas metropole pašvaldību pārstāvjiem pārrunāja Rīgai un Pierīgai aktuālākos tematus un iespējamos risinājumus, lai atraisītu Rīgas metropoles jaudu un labvēlīgi ietekmētu visas Latvijas attīstību.

Valsts prezidents atzinīgi novērtēja apvienības darbību, kas līdzās Lielo pilsētu asociācijai un Latvijas Pašvaldību savienībai ir formāts domapmaiņai, viedokļa formulēšanai un interešu pārstāvniecībai valdībā.

Levits tikšanās laikā uzsvēra, ka Rīgas metropole ir visas valsts attīstības motors, taču īpaši Rīga šobrīd “mokās ar degvielas trūkumu” un, iespējams, jārada tai atbalsts īpašā regulējumā. Tāpat prezidents atzīmēja, ka līdz šim valsts politikā Rīgai nav pievērsta adekvāta uzmanība – Rīga tiek pielīdzināta citām pašvaldībām, kaut arī izmaksas ir objektīvi lielākas.

Rīgas metropole ir valstiski nozīmīgs reģions ar augstu atdeves potenciālu, taču politiski tas nav nostiprināts ne normatīvajos aktos, ne politikā. Drīzāk notiek paļaušanās uz Rīgas un Pierīgas spējām pašām savstarpēji vienoties un tikt galā,” tikšanās laikā norādīja Levits.

Valsts prezidents kā risinājumu redz Rīgas vai Rīgas metropoles likumu. Iespējamas arī izmaiņas esošajā likumdošanā, paredzot izņēmumus attiecībā uz Rīgas metropoles pašvaldībām konkrētās jomās.

Tikšanās laikā tika pārrunāti arī iespējamie biedrības “Rīgas metropole” pašvaldību sadarbības virzieni izglītības, mobilitātes un infrastruktūras jomās.

Sarunā īpaša uzmanība tika pievērsta jautājumam par Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondu, kurā Rīgas metropoles pašvaldības ir lielākās iemaksu veicējas bez Jūrmalas. Tika akcentēts, ka Rīga sniedz pakalpojumus plašam reģionam, taču nepietiekami tiek stimulēta reģiona izaugsme un attīstība.

Rīgas metropole” pārstāvji ieteica šī fonda līdzekļus sadalīt divos līmeņos, kur viena daļa līdzekļu solidāri tiek nodrošināta obligāto pamatvajadzību nodrošināšanā iemaksu saņēmējiem. Savukārt otra daļa fonda līdzekļu paredzēta pašvaldību attīstībai.

Tāpat tikšanās laikā tika pārrunāti iespējamie risinājumi, kā palielināt pašvaldību aizņemšanās iespējas infrastruktūras attīstības veicināšanai un investīciju piesaistei.

Tikšanās ar biedrības “Rīgas metropole” pašvaldību pārstāvjiem notika reģionālās prezidenta darba vizītes laikā, kurā Levits piedalījās tehnoloģiju izglītības programmas “Robo pilot” nodarbībā Carnikavas pamatskolā, kā arī apmeklēja elektronikas ražošanas uzņēmumu “Volburg”. Darba vizītes laikā prezidents ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “Getliņi Eko” vadību pārrunāja vides izglītības un aprites ekonomikas jautājumus.

Sarunā ar Valsts prezidentu piedalījās Rīgas Metropole līdzpriekšsēdētājs un Rīgas vicemērs, Rīgas plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Ratnieks, Rīgas Metropole līdzpriekšsēdētāja un Ādažu novada domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone, Rīgas domes priekšsēdētājs un biedrības valdes loceklis Mārtiņš Staķis, biedrības valdes loceklis un Salaspils novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Raivis Anspaks, Ķekavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, Rīgas plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs Juris Žilko, Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa, Saulkrastu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Normunds Līcis, Ropažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas pirmais vietnieks Ainārs Vaičulens, Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, biedrības “Rīgas Metropole” izpilddirektore Anita Līce un Rīgas plānošanas reģiona administrācijas vadītājs Edgars Rantiņš.

Leave a reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *