Mar 31

“Rīgas Metropoles” vadība ar karā cietušo Ukrainas pašvaldību vadītājiem vienojas par ciešāku sadarbību zinašanu un pieredzes apmaiņā Ukrainas atjaunošanā

Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienība “Rīgas Metropole” vienojusies ar karā cietušo Ukrainas pilsētu – Zvjagelas, Voznesenskas un Trostjanecas – domes priekšsēdētājiem un pārstāvjiem par ciešāku sadarbību atbalsta sniegšanā tām. Attālinātas tikšanās laikā Rīgas Metropoles pašvaldības un Ukrainas pārstāvji vienojās par tālākiem soļiem zināšanu un pieredzes pārnesē saistībā ar Eiropas Savienības finanšu instrumentiem un to administrēšanu, energoefektivitāti pilsētvidē, pārvaldē un uzņēmumos, viedo industrializāciju un pašvaldības infrastruktūras pārvaldību.

Ukrainas pārstāvji atzina, ka viņi šobrīd saskaras ar to pašu izaicinājumu, ko Rīgas Metropoles pašvaldības – kā nodrošināt energoresursu neatkarību.

Karīna Miķelsone, “Rīgas Metropole” līdzpriekšsēdētāja un Ādažu novada domes priekšsēdētāja: “Uzklausot Ukrainas pilsētas mērus, saprotam, ka viens no palīdzības virzieniem ir mūsu zināšanas – atbalstīt un rīkot pieredzes apmaiņu nozares profesionāļiem, kas palīdzētu pārņemt labās prakses piemērus Ukrainas atjaunošanā. Mēs esam izgājuši sagatavošanās ceļu, lai iestātos Eiropas Savienībā, un arī šobrīd ejam tai cauri, lai pēc iespējas efektīvāk integrētu ES politiku savā pašvaldības ikdienā.”

Trostjanecas pilsētas domes priekšsēdētājs Jurijs Bova norādīja, ka šobrīd visas Krievijas kara skartās pilsētas darbojas pie to atjaunošanas, bet jau integrējot Eiropas Savienības politiku un praksi. Mērs atzinīgi novērtēja vizīti Rīgas Metropolē un Valmierā pērn, kas ļāva paskatīties uz cita veida sadarbību – zināšanu un pieredzes iegūšanā, piemēram, redzētais Latvijā palīdz atjaunot Trostjanecas slimnīcu jau pēc mūsdienu modernajiem standartiem un darbības specifikas.

Nikolajs Borovets – agrākās Novogradas-Volinas, tagad pārdēvētās Zvjagelas pilsētas domes priekšsēdētājs, arī apstiprināja, ka arī viņi kā pašvaldība mērķtiecīgi strādā pie darbības pārorientēšanas Rietumu virzienā. Viņi kopš pērnā gada cenšas dibināt attiecības ar pilsētām un partneriem Eiropā, piedalās dažādos investīciju un uzņēmējdarbības forumos Eiropas valstīs, lai, pirmkārt, apgūtu Eiropas Savienības prasības, otrkārt, veidotu kontaktus vietējo Ukrainas uzņēmumu darbības pārorientēšanai pēc okupācijas. Šāda stratēģija ļaus veiksmīgāk pilsētai atjaunoties un būt perspektīvā pat spēcīgākai nekā bija līdz karam.

Savukārt Voznesenskas pilsētas domes izpilddirektore Jana Sinjavskaja minēja to, ka Rīgas Metropoli un Latviju viņi uztver kā zinošu un pieredzējušu partneri, kas var palīdzēt kā mentori sagatavoties un pārņemt labākās Eiropas prakses pilsētas darbības atjaunošanā. Piemēram, pilsētā ir interese izveidot komposta pārstrādes klasteri, un viņi priecāsies par pieredzes apmaiņas stāstu Latvijas pusē. Šādu piemēru ir daudz – arī komunālie uzņēmumi interesējas par labās prakses piemēriem, lai veidotu Ukrainu daudz attīstītāku un integrētāku Eiropā.

Tikšanās piedalījās arī Rīgas Metropoles izpilddirektore Anita Līce un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirektore Oksana Kiriļuka, kas vienojās par turmāku sadarbību pieredzes apmaiņas rīkošanā. Tikšanās piedalījās arī Salaspils novada domes priekšsēdētājs un Rīgas Metropole valdes loceklis Raivis Anspaks, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko, Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis, Rīgas domes priekšsēdētāja padomniece Signe Grūbe, Ropažu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Ainārs Vaičulens, Siguldas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Linards Kumskis un citi.

Tikšanās notika pērn maijā Rīgas Metropoles noslēgtā memoranda ar Ukrainas pilsētām Zvjagelu, Voznesensku un Trostjanecu ietvaros.

 

Leave a reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *