Jūn 22

Ukrainas pilsētas Trostjanecas mērs pateicas Latvijas sabiedrībai par neatsveramo atbalstu

Ukrainas pilsētas Trostjancas mērs Jurijs Bova un Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “Rīgas Metropole” līdzpriekšsēdētājs un Rīgas vicemērs Edvards Smiltēns klātienes tikšanās laikā Rīgā bija vienisprātis, ka svarīgi šobrīd koncentrēt palīdzību konkrētām, no kara cietušajām pilsētām un to vajadzībām, kā arī sniegt maksimālu palīdzību tās atjaunošanā, tostarp ar augsta līmeņa ekspertu un speciālistu piesaisti.

Jurijs Bova: “Iebrukuma pilsētā rezultātā daudzi iedzīvotāji izbrauca bēgļu gaitās. Tostarp arī augsta līmeņa speciālisti. Daļa no tiem nestabilās situācijas dēļ tomēr neatgriezās, kas nozīmē, ka šobrīd trūkst labi savu jomu speciālisti, kas palīdzētu atjaunot pilsētu.” Vienlaikus viņš ir pateicīgs Latvijas sabiedrībai, jo jebkurš atbalsts dod spēku noturēties karā ar iebrucējiem, un Latvija šajā jomā ir uzticams plecs.

Edvards Smiltēns: “Rīgas Metropoles pašvaldības bija pirmās, kas parādīja solidaritāti Ukrainai, izkarot pašvaldībās Ukrainas karogus. Tālāk jau no pirmajām karadarbības dienām organizēja palīdzību gan bēgļu uzņemšanā, gan arī palīdzības sniegšanā un organizēšanā. Šobrīd Rīgas Metropoles pašvaldību atbalsts nav noplacis – tas kļuvis daudz niansētāks un precīzāk fokusēts, lai nevienam Ukrainā vai Latvijā nebūtu jānodarbojas ar saziedoto mantu šķirošanu un gala saņēmēju piemeklēšanu. Tāpēc arī tiek veidotas sadarbības formas starp pilsētām un reģioniem, lai varētu maksimāli sniegt atbalstu tiem, kurus ir skārusi okupantu cietsirdība un necilvēciskums.”

“Rīgas Metropole” līdzpriekšsēdētājs un Rīgas vicemērs iepazīstināja ar Ziedot.lv platformu, kas var kalpot kā veiksmīga sadarbības forma jauniem kopējiem atbalsta projektiem nākotnē, zinot konkrētas pašvaldības vajadzības. Tāpat Edvards Smiltēns norādīja, ka Rīga un Pierīga ir gatava dalīties ar jebkādām zināšanām, kas palīdzētu veikt reģiona atjaunošanas darbus un uzcelt pilsētu vēl progresīvāku.

Ukrainas pilsēta Trostjanca bija viena no pirmajām Krievijas armijas okupētajām teritorijām un arī pirmā, no kuras to atbrīvoja. Viens no virzieniem, kurā pilsētas mērs Jurijs Bova darbojas, pilsētas atjaunošana no drupām. Kā vienu piemēru viņš min vietējo slimnīcu, pa kuru tika laisti daudzi artilērijas lādiņi, kā rezultātā slimnīca pietrūkst gan tehnika, gan arī neatliekamās palīdzības mašīnas. Viņš norāda, ka šobrīd būtu vērtīgāks izsvērtāks atbalsts, piemēram, tehnoloģiski aprīkotus neatliekamās palīdzības transportlīdzekļus vai arī ekonomiskās degvielas patēriņā automašīnas, jo degvielas cenas pieaug, bet laikapstākļi ļauj izbraukt un veikt sev paredzēto misiju ar mazākas jaudas un izmēru automašīnām.

Jūnija sākumā “Rīgas Metropole” noslēdza sadarbības memorandu ar vairākām Ukrainas pilsētām, tostarp Trostjanecu. Tās mēra Jurija Bovas vizīte Rīgā ir pirmā noslēgtā memoranda aktivitāte.

 Vizītes ietvaros Trostjanecas domes priekšsēdētājs tikās ar Rīgas domes vicemēru un “Rīgas Metropole” līdzpriekšsēdētāju Edvardu Smiltēnu, ar kuru pārrunāja aktuālo situāciju pilsētā Ukrainā un iespējamos sadarbības virzienus sociāli ekonomiskās attīstības jomā starp Rīgas Metropoles pašvaldībām un Trostjaņecas kopienu.

Jurijs Bova vada Trostjanecas pilsētas domi jau kopš 2005.gada, sešus domes sasaukumus pēc kārtas. Valsts mērogā pilsēta uzrādīja strauju izaugsmi un bija viens no pozitīvajiem veiksmes stāstiem.

Diemžēl 2022. gada 24. februārī Trostjanecas pilsētai (atrodas 35 km līdz Krievijas robežai un tajā dzīvo 27,8 tūkstoši iedzīvotāju) uzbruka un to ieņēma Krievijas karaspēks līdz Ukrainas spēki to atbrīvoja 2022. gada 26. martā. Tajā dzīvo 27,8 iedzīvotāju un to pamatoti uzskata par šokolādes galvaspilsētu, pateicoties tās izcilajiem ražošanas sasniegumiem. Šobrīd pilsēta ir būtiski nopostīta.

Jurijs Bova viesojās arī Rīgas Tehniskās universitātes studentu pilsētiņā (RTU Campus in Ķīpsala), kā arī RTU telpās pārrunās izglītības, inovāciju un jauno tehnoloģiju attīstības iespējas ar RTU Asoc. prof. Dr. sc. ing. Igoru Tipānu, Rīgas Tehniskās universitātes rektora vietnieku starptautiskajā akadēmiskajā sadarbībā un ārzemju studentu apmācībā.

Leave a reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *