Trešdien, 2.novembrī pēc Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “Rīgas Metropole” un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas iniciatīvas notiks trešais seminārs vebināru ciklā Ukrainas pašvaldībām, kurā ar pieredzi Ukrainas atjaunošanai dalās Latvijas puse. Šoreiz vebināra tēma ir veltīta lauksaimniecības perspektīvām Eiropas Savienībā un zemes jautājumiem.
Šajā vebinārā ar savu pieredzi Eiropas Savienības kopējās lauksaimniecības politikā un tās galvenajiem virzieniem, prasībām, atbalsta mehānismiem lauksaimniekiem dalīsies Mārtiņš Cimermanis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs un Aivars Lapiņš, Latvijas lauksaimniecības nozares pārstāvis OECD.
Savukārt par kooperatīvu dibināšanu un tās ieguvumiem pastāstīs Guntis Gūtmanis, Lauksaimniecības organizācijusadarbības padomes valdes priekšsēdētājs un Guntis Vilnītis, Lauksaimniecības organizācijusadarbības padomes izpilddirektors.
Pirmajos vebināros Latvijas valsts institūcijas un pašvaldības dalījās ar alternatīvo centralizētās apkures sistēmu ieviešanas pieredzi pašvaldībās, kas veicina enerģētisko neatkarību no importētajiem energoresursiem un ļauj samazināt izmaksas, kā arī apskatīja mūsu valsts un pašvaldību pieredzi saistībā ar attālināta mācību procesa organizēšanu vispārizglītojošās skolās.
Vebināru mērķis ir vienlaikus ar materiālu palīdzību Ukrainai nodot mūsu valsts, pašvaldību un uzņēmumu labās prakses piemērus un zināšanas, kas ļautu karā cietušajām pašvaldībām efektīvāk organizēt pilsētu infrastruktūras atjaunošanu, atkopšanos un atgriešanos normālā dzīves ciklā, tostarp izmantojot Eiropas Savienības piešķirtos līdzekļus.
Vebināru cikls notiek Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “Rīgas Metropole” un Ukrainas pilsētu Novogradas-Volinskas, Voznesenskas un Trostjanecas noslēgtā sadarbības memoranda ietvaros. Visas sadraudzības pilsētas un to apkārtne ir cietušas no Krievijas izraisītā kara.
Latvija Ukrainai var palīdzēt ne tikai ar militāru un sociālu atbalstu, bet arī ar savām zināšanām. Līdzās karadarbībai atbrīvotajās teritorijās notiek tās atjaunošanas darbi. Nākotnē plānots arī Eiropas Savienības fondu līdzekļu atbalsts, tāpēc Ukrainas pašvaldībām ir ļoti svarīgi iegūt vairāk zināšanu par šo līdzekļu atbilstošu administrēšanu, projektu sagatavošanu un arī zaļās politikas kursu, kas šobrīd ir svarīgs projektu kritērijs.
“Rīgas Metropole” pašvaldībām ir izveidojusies cieša sadarbība ar Ukrainas pilsētām un “Rīgas Metropole” pašvaldības ir gatavas tās atbalstīt atjaunošanas darbos arī ar savām zināšanām un pieredzi – kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā Rīgas metropoles pašvaldības ir praktiski pilnībā modernizējušas inženierkomunikāciju tīklus, īstenojušas vērienīgus Eiropas savienības līdzfinansētus projektus, atjaunojušas ēkas, atbilstoši jaunākajām energoefektivitātes prasībām.