Rīgas metropoles pašvaldības pauž atbalstu Ukrainai un kopīgi vienojušās savu iespēju robežās palīdzēt militārā konflikta bēgļiem no Ukrainas ar izmitināšanas, izglītības un darba iespējām. Tā pēc vakar, 24.februārī, sasauktās Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “R’IGAS METROPOLE” biedru ārkārtas sapulces atzina apvienības līdzpriekšsēdētājs, Rīgas domes vicemērs Edvards Smiltēns.
Sēdē par konceptuālu atbalstu vienojušies visu Rīgas Metropoles pašvaldību vadītāji – Rīgas, Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu un Siguldas.
Rīgas Metropoles līdzpriekšsēdētājs, Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks norādīja, ka arī savā pašvaldībā uzsāk sarunas ar uzņēmējiem par brīvām izmitināšanas iespējām viesu namos un darba iespējām vietējos uzņēmumos, kā arī bērnu integrēšanas iespējām pirmsskolas un vispārizglītojošajās iestādēs.
“Esmu saņēmis lūgumu no Ukrainas vēstnieka Latvijā palīdzēt nodrošināt vairākiem desmitiem ukraiņu tautiešiem pagaidu izmitināšanas iespējas Rīgā, proaktīvi risinu šo jautājumu. Šobrīd palīdzēt ukraiņu tautai ne tikai ar morālu atbalstu, bet arī faktisku palīdzību ir mūsu kā galvaspilsētas prioritāte. Esam mobilizējuši savus spēkus un esam gatavībā nākt palīgā jebkurā brīdī. Vienlaikus Rīgas domē esam nolēmuši piešķirt pus miljonu eiro lielu atbalstu pasākumiem Ukrainas atbalstam,” informē Edvards Smiltēns, Rīgas domes vicemērs un Rīgas Metropoles līdzpriekšsēdētājs.
“Mēs visi esam vienoti šajā brīdī ar Ukrainas tautu un ticam demokrātijas un suverenitātes principam, kā arī ceram uz ātru konflikta risinājumu. Tai pat laikā kā pašvaldību vadītāji apzināmies, cik ļoti svarīga ir mūsu gatavība palīdzēt Ukrainas tautai bēgļu gadījumā, apzinot katram savas iespējas un sadarbojoties ar mūsu valsts civilās aizsardzības krīzes vadības grupu,” pauž Andrejs Ence, Mārupes novada domes priekšsēdētājs.
“Esam jau saņēmuši pirmos lūgumus no mūsu pašvaldības uzņēmējiem, kuru sadarbības partneri dzīvo Ukrainā, ar aicinājumu izskatīt iespējas palīdzēt ukraiņu ģimenēm, kas apsver iespējas pamest valsti. Kā pašvaldība šobrīd esam uzsākuši ciešu sadarbību ar vietējiem uzņēmumiem, lai saprastu, kā varam nodrošināt atbalstu ukraiņiem,” norāda Juris Žilko, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs.
“Izsakām visdziļāko nožēlu ukraiņu tautai par to, ka tai ir jāiet kaut kam šādam cauri. Militārai agresijai nav attaisnojuma. Nezinot, kā attīstīsies notikumi, mums kā pašvaldībām ir jāapzina savi resursi un iespējas līdzdarboties palīdzības nodrošināšanā un visvairāk – bēgļu uzņemšanā un pagaidu izmitināšanā. Salaspils pašvaldība pie šī jautājuma strādās – mēs plānojam domē apspriest savas praktiskās iespējas atbalstīt,” norāda Raimonds Čudars, Salaspils novada domes priekšsēdētājs.
“Jau pagājušajā nedēļā, tiekoties ar Ukrainas vēstnieku Latvijā, paudām apņemšanos palīdzēt atbalstīt Ukrainas militārajā konfliktā cietušos bērnus un tos uzņemt mūsu pašvaldībā, piemēram, rīkojot nometnes. Šobrīd līdz ar situācijas attīstību izskatīsim domē arī citas iespējas ukraiņu atbalstam,” norāda Normunds Līcis, Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs.
“Esam gatavi iesaistīt pašvaldības resursus, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem un uzņēmējiem, izvērtējam iespējas bēgļu izmitināšanai. Jau vakar pašvaldības policija saskārās ar situāciju, kad tika novērota tālbraucēju šoferu pulcēšanās, kas bija spiesti pārtraukt savus ieplānotos reisus, bijām gatavi nodrošināt viņiem pārtiku, ūdeni, higiēnas apstākļus, bet tas nebija nepieciešams. Mēs sekojam līdzi situācijai un esam gatavi sniegt palīdzību”, teic Ropažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas pirmais vietnieks Ainārs Vaičulens.
“Siguldas novads ir gatavs piedāvāt 120 labiekārtotas, ar virtuvi un higiēnas telpām aprīkotas, pašvaldības izmitināšanas vietas bēgļiem no Ukrainas, tiek arī veikta aptauja par iespējām karadarbībā skartos izmitināt pie mūsu viesmīlības uzņēmējiem. Vēl lielāka bēgļu skaita gadījumā mūsu novada iespējas varētu būt līdz pat 1000 izmitināšanas vietām. Ne mazāk svarīgi ir solidarizēties ar Ukrainas tautu ne tikai vārdos, bet arī darbos, tādēļ esam lēmuši nepiešķirt finansējumu sporta un citu jomu pasākumiem, kuros dalību ņem Krievijas Federācijas pārstāvji. Es uzskatu par neiespējamu sacensībās vai kultūras, izglītības pasākumos satikties Krievijas un Siguldas novada skolēniem, sportistiem vai kultūras pārstāvjiem, ja tikmēr Ukrainas cilvēki – bērni, vecāki un vecvecāki – ar ieročiem rokās aizstāv savu zemi un cieš no karadarbības. Mēs nevēršamies pret Krievijas sportistiem vai citu jomu pārstāvjiem, tomēr esam solidāri ar ukraiņu tautu, kuri iebrukuma dēļ nevar piedalīties šajos pasākumos,” uzsver Uģis Mitrevics, Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.
Rīgas Metropoles pašvaldības plāno arī uzsākt konsultācijas ar valsts atbildīgajām iestādēm par kārtību un procedūrām, lai integrētu iespējamos Ukrainas bēgļus darba tirgū un nodrošinātu bēgļu statusu valsts un pašvaldības atbalsta saņemšanai. Kā norāda pašvaldības, svarīgi, lai šie jautājumi būtu sakārtoti valsts līmenī – tas ļautu pašvaldībām ātrāk reaģēt nepieciešamības gadījumā.
Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienība “RĪGAS METROPOLE” apvieno Rīgas valstspilsētu un teritoriju ap to. Tās kodolu veido Rīga un astoņi Pierīgas novadi – Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu un Siguldas. Apvienības sastāvā esošo pašvaldību teritorijās dzīvo 42.5% (>0.8 milj.) no visiem Latvijas iedzīvotājiem un platība aptver ap 3 642 kv.km.