Šodien pēc Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “Rīgas Metropole” un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas iniciatīvas notiks pirmais seminārs vebināru ciklā Ukrainas pašvaldībām, kurā ar pieredzi Ukrainas atjaunošanai dalīsies Latvijas pašvaldības.
Pirmajā vebinārā Salaspils un Liepājas pašvaldību uzņēmumi SIA “Salaspils Siltums” un SIA “Liepājas Enerģija” dalīsies ar alternatīvo centralizētās apkures sistēmu ieviešanas pieredzi pašvaldībās, kas veicina enerģētisko neatkarību no importētajiem energoresursiem un ļauj samazināt izmaksas. Nākamajos vebināros oktobrī plānots apskatīt mūsu valsts un pašvaldību pieredzi saistībā ar attālināta mācību procesa organizēšanu vispārizglītojošās skolās, kā arī zemes racionālu izmantošanu pašvaldībās.
Vebināru mērķis ir vienlaikus ar materiālu palīdzību Ukrainai nodot mūsu valsts, pašvaldību un uzņēmumu labās prakses piemērus, kas ļautu karā cietušajām pašvaldībām efektīvāk organizēt pilsētu infrastruktūras atjaunošanu, atkopšanos un atgriešanos normālā dzīves ciklā, tostarp izmantojot Eiropas Savienības piešķirtos līdzekļus.
“Šis ir turpinājums “Rīgas Metropoles” maijā noslēgtajai sadarbībai ar Ukrainas pilsētām. Ar Ukrainas pilsētu mēriem esam pārrunājuši nepieciešamā atbalsta veidus un vienojušies, ka viens no tiem būtu mūsu pašvaldību zināšanu nodošana, kas veicinātu Ukrainas pašvaldībām ātrāk atjaunoties. Eiropas Savienība Ukrainai ir gatava sniegt tik ļoti nepieciešamo materiālo atbalstu, tāpēc Latvijas kā tās dalībvalsts pieredze Eiropas fondu apguvē palīdzēs veiksmīgāk Ukrainai sagatavoties šo līdzekļu apgūšanai un Eiropas prasību izpildei,” norāda “Rīgas Metropole” izpilddirektore Kristīne Cinkus.
“Mēs augsti novērtējam Latvijas atbalstu Ukrainai. Mūsu pilsētu mēriem apmeklējot Latviju vai abu valstu mēriem pārrunājot situāciju, esam secinājuši, ka Latvija var palīdzēt arī ar savas labās prakses piemēriem, kas var noderēt mūsu pašvaldībām valsts atjaunošanas procesā, kā arī kara pārziemošanā. Šie vebināri palīdzēs attālināti satikties un apmainīties ar zināšanām dažādu jomu abu valstu speciālistiem, kas ļaus mums īsā laikā apgūt Eiropas labās prakses piemērus un efektīvākos risinājumus procesu organizēšanā”, atzīst Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirektore Oksana Kiriļuka.
Vebināru cikls notiks Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “Rīgas Metropole” un Ukrainas pilsētu Novogradas-Volinskas, Voznesenskas un Trostjanecas noslēgtā sadarbības memoranda ietvaros. Visas sadraudzības pilsētas un to apkārtne ir cietušas no Krievijas izraisītā kara.
Latvija Ukrainai var palīdzēt ne tikai ar militāru un sociālu atbalstu, bet arī ar savām zināšanām. Līdzās karadarbībai atbrīvotajās teritorijās notiek tās atjaunošanas darbi, kurus līdzfinansē Eiropas Savienības. Līdz ar to Ukrainas pašvaldībām ir ļoti svarīgi iegūt vairāk zināšanu par šo līdzekļu atbilstošu administrēšanu, projektu sagatavošanu un arī zaļās politikas kursu, kas šobrīd ir svarīgs projektu kritērijs.
“Rīgas Metropole” pašvaldībām ir izveidojusies cieša sadarbība ar Ukrainas pilsētām un “Rīgas Metropole” pašvaldības ir gatavas tās atbalstīt atjaunošanas darbos arī ar savām zināšanām un pieredzi – kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā Rīgas metropoles pašvaldības ir praktiski pilnībā modernizējušas inženierkomunikāciju tīklus, īstenojušas vērienīgus Eiropas savienības līdzfinansētus projektus, atjaunojušas ēkas, atbilstoši jaunākajām energoefektivitātes prasībām.
Šī gada februārī Trostjanecas pilsētai uzbruka un kā pirmo to ieņēma Krievijas karaspēks līdz Ukrainas spēki to atbrīvoja 2022. gada 26. martā. Tajā dzīvoja 27,8 iedzīvotāju un tā atrodas 35 km attālumā no Krievijas robežas. Voznesenskas pilsēta atrodas karadarbībai pakļautās Mikolajevas apgabalā, un tajā dzīvoja ap 34 tūkstoši iedzīvotāji. Novogradas-Voļinskas pilsētā un tās apkaimē dzīvoja 62 tūkstoši cilvēki, un tā atrodas 210 km uz rietumiem no Kijevas un 312 km uz austrumiem no Ļvovas.