Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienība “Rīgas Metropole” vienojusies ar karā cietušo Ukrainas pilsētu – Novogradas-Volinskas, Voznesenskas un Trostjanecas – domes priekšsēdētājiem par ciešāku sadarbību pieredzes apmaiņā ar “Rīgas Metropoles” pašvaldībām. Attālinātas tikšanās laikā Rīgas Metropoles vadība un pilsētu mēri vienojās par tālākiem soļiem zināšanu un pieredzes pārnesē saistībā ar Eiropas Savienības finanšu instrumentiem un to administrēšanu, energoefektivitāti pilsētvidē, viedo industrializāciju un pašvaldības infrastruktūras efektīvāku pārvaldību, kā arī par attālinātās vispārējās izglītības iespējām un mūsdienīgām IT platformām.
Edvards Smiltēns, “Rīgas Metropole” līdzpriekšsēdētājs un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks: “No mūsu puses mēs nevienu brīdi neapstājamies palīdzības un atbalsta organizēšanā. Šobrīd darbojamies pie vairākiem jauniem projektiem Ukrainas tautas atbalstam. Uzklausot Ukrainas pilsētas mērus, saprotam, ka viens no palīdzības virzieniem ir mūsu zināšanas – atbalstīt un rīkot pieredzes apmaiņu nozares profesionāļiem, kas palīdzētu pārņemt labās prakses piemērus gan attālinātu izglītības procesu organizēšanā, gan arī viedas un energoefektīvas infrastruktūras veidošanā publiskam un privātam sektoram.”
Māris Sprindžuks, “Rīgas Metropole” līdzpriekšsēdētājs un Ādažu novada domes priekšsēdētājs: “Vienlaikus ar humanitāro un cita veida palīdzību ir nepieciešams veidot mērķtiecīgāku palīdzību ar Ukrainas sadraudzības pilsētām, veidojot kopīgu zināšanu un pieredzes pārneses platformu ar kopīgiem pasākumiem kā semināriem, pieredzes apmaiņas braucieniem un attālinātām tikšanām. Šī tīklošanās un zināšanu apmaiņas platforma aptvers tādas sfēras kā komunālās saimniecības un publiskās infrastruktūras efektīvu pārvaldību, sabiedriskā transporta organizēšanu un sistēmas apsaimniekošanu, atjaunojamo energoresursu izmantošanu energoapgādē, attālinātu izglītības procesu organizēšanu, IT risinājumu izmantošanu efektīvas pārvaldes veidošanā un privātajā sektorā, veselības aprūpi, kā arī uzņēmējdarbības veicināšanu.”
No Ukrainas puses tikšanās piedalījās Novogradas-Volinskas pilsētas domes priekšsēdētājs Mikola Borovets, Voznesenskas pilsētas domes priekšsēdētājs Jevgeņijs Veļičko, Trostjanecas pilsētas domes priekšsēdētājs Jurijs Bova, kā arī Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirektore Oksana Kiriļuka.
Trostjanecas pilsētas domes priekšsēdētājs Jurijs Bova norādīja, ka viņiem jānodrošina visas pašvaldības sniegtās funkcijas ar budžetu, kas ir par 60% mazāks nekā līdz šim – tāpēc jebkāda palīdzība pilsētas infrastruktūrai ir liela vērtība. Mērs akcentēja vēlmi uzzināt mūsu pieredzi attālinātas izglītības procesa organizēšanā, jo pašvaldība atrodas tuvu Krievijas robežai, kas nozīmē, ka pastāv dažādi apdraudējumi mācību procesam. Vienlaicīgi viņš aicināja palīdzēt ar jebkādu transportu, jo tas šobrīd ir pats svarīgākais. Starptautiskie fondi palīdz ar pārtiku un pirmās nepieciešamības precēm, bet tuvojas ziema un ir svarīgi organizēt apkures iespējas, tādēļ jo īpaši tiktu novērtētas iespējas ziedot apkures krāsniņas. Mērs atzinīgi novērtēja vizīti Rīgas Metropolē un Valmierā šī gada jūnijā, kas ļāva paskatīties uz cita veida sadarbību – zināšanu un pieredzes iegūšanā.
Voznesenskas pilsētas domes priekšsēdētājs Jevgeņijs Veļičko uzsvēra, ka viņi dzīvo pastāvīgā neziņā par rītdienu – arī pirms vairākām dienām bijis raķetes uzlidojums, bet bez cilvēku upuriem. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka pilsētā tiek atjaunota infrastruktūra – ir nepieciešama palīdzība gan medicīnas, gan transporta, gan alternatīvas enerģijas un atkritumu apsaimniekošanas jomā.
Savukārt Novogradas-Volinskas pilsētas domes priekšsēdētājs Mikola Borovets norādīja, ka viņi šobrīd sper soli tālāk un meklē iespējas saviem uzņēmumiem veidot noieta tirgus ārpus Ukrainas – piemēram, Eiropā. Latvijas uzņēmēji ar saviem tīklojumiem un iespējām var palīdzēt. Viņš akcentēja, lai arī cik grūti klājas mūsu pašvaldībām energoresursu un izmaksu kāpuma dēļ, to nevar salīdzināt ar situāciju Ukrainas pilsētās, tāpēc svarīgi, ka Latvijas iedzīvotāju vēlme palīdzēt un atbalstīt nemazinās.
Gan metropoles vadība, gan pilsētu mēri vienojās, ka šādas tikšanās notiks regulāri.
Latvija Ukrainai var palīdzēt ne tikai ar militāru un sociālu atbalstu, bet arī ar savām zināšanām. Līdzās karadarbībai atbrīvotajās teritorijās notiek tās atjaunošanas darbi, kurus līdzfinansē Eiropas Savienības fondi. Līdz ar to Ukrainas pašvaldībām ir ļoti svarīgi iegūt vairāk zināšanu par šo līdzekļu atbilstošu administrēšanu, projektu sagatavošanu un arī zaļās politikas kursu, kas šobrīd ir svarīgs projektu kritērijs.