Apr 25

Biedru sapulcē diskutē par ANM un būvniecības cenu sadārdzinājuma ietekmi uz pašvaldību lēmumiem

Biedrības Rīgas Metropole biedru sapulcē tika apspriests jautājums par Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” īstenošanu un tās ietvaros Rīgas Metropoles pašvaldību specifisko vajadzību definēšanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Indra Ciukša iepazīstināja ar plāna mērķiem.

Biedrības Rīgas Metropole līdzpriekšsēdētājs Māris Sprindžuks sēdes laikā norādīja, ka būtu svarīgi šī plāna ietvaros mazināt birokrātijas slogu, kas palīdzētu sasniegt mērķus: “Pašvaldības jau daudz līdz šim ir paveikušas pašvaldību kapacitātes uzlabošanai, bet viss atduras pret regulējumu valsts līmenī, ko var ietekmēt tikai valdības un Saeimas lēmumi. Tāpēc būtu svarīgi, ka atsevišķās jomās tas tiek pārskatīts, lai pašvaldībām būtu plašākas lēmumu pieņemšanas iespējas pašu spēkiem mazināt birokrātiju.”

Kā vienu no piemēriem Pierīgas pašvaldību vadītāji minēja mežu apsaimniekošanas jautājumus. Ap Rīgu meži ir Rīgas pašvaldības vai valsts īpašumā, kas nozīmē, kas pašvaldības ir ierobežotas to uzturēšanā, rekreācijas projektu īstenošanā, u.tml.

Pašvaldību vadītāji arī aicināja vairāk iesaistīt CFLA projektu konsultēšanā, kā tas ir Lietuvā, kur uzraugošā iestāde ir sadarbības partneris jau ar pirmo brīdi, kad, piemēram, pašvaldībām rodas ideja par projektu. Tas ir svarīgi pašvaldībām īstenojot liela apjoma projektus.

Sēdē otrs nozīmīgs jautājums bija par pašvaldību  rīcību publisko būvdarbu līgumu sadārdzinājuma situācijā. Rīgas valstspilsētas pašvaldības Satiksmes departamenta un VSIA Latvijas Valsts ceļi pārstāvji iepazīstināja ar savu praksi un pārrunu rezultātu ar būvniecības jomas asociācijām. Piemēram, sadārdzinājums betonam ir par 37%.

“Šis ir ļoti svarīgs jautājums pašvaldībām, kuras līdzšinējā ES fondu plānošanas perioda ietvaros turpina īsteno ES finansētus projektus, bet diemžēl ir ķīlnieka lomā, jo sadārdzinājumu ar šī brīža pašvaldību budžetiem tās nespēj segt. Svarīgi veidot dialogu ar ES, lai netiktu piemēroti sodi,” norāda Saulkrastu pašvaldības domes priekšsēdētājs Normunds Līcis.

Pašvaldības atzina, ka būvniecības izmaksu sadārdzinājums ir tuvākā laika viens no būtiskākajiem izaicinājumiem.

Leave a reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *